Eaton C25DNL350A-GL
SKU: CS4845396MPN: C25DNL350A-GLUPC/EAN: 786685701974
Eaton definite purpose contactor





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Non-reversing contactors and starters, 15–50A, two- and three-pole, Open with metal mounting plate, Box lugs and quick connect terminals (side-by-side) ,1NO pressure plate,Global Listed
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (side-by-side) |
| Coil | 110-120 Vac |
| Coil Voltage | 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Options | Global listed |
| Series | D1 |
| Terminals | Box lugs (hex socket Allen head setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845396 |
|---|---|
| MPN | C25DNL350A-GL |
| UPC/EAN | 786685701974 |


