Eaton C25DNK240C
SKU: CS4845346MPN: C25DNK240CAlternate Part #: E1C25DNK240CUPC/EAN: 782116314102
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 40A, 440-480 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 40A, Contactor, Two-pole, 50A, Box lugs (hex socket allen head setscrew), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 440-480 Vac |
| Coil Voltage | 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Resistive Load | 50 A |
| Terminals | Box lugs (hex socket Allen head setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845346 |
|---|---|
| MPN | C25DNK240C |
| Alternate Part # | E1C25DNK240C |
| UPC/EAN | 782116314102 |
