Eaton C25DNJ350R-GL
SKU: CS4845285MPN: C25DNJ350R-GLUPC/EAN: 786685701516
Eaton definite purpose contactor





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Mounting plate, Quick, Quick connect (side-by-side), 110-120 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 50A, Contactor, Three-pole, Global listed, D1
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (vertical in-line) |
| Coil | 12 Vac |
| Coil Voltage | 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Series | D1 |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845285 |
|---|---|
| MPN | C25DNJ350R-GL |
| UPC/EAN | 786685701516 |

