Eaton C25DNJ250RA-GL
SKU: CS4845084MPN: C25DNJ250RA-GLUPC/EAN: 786685700441
Eaton definite purpose contactor





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, 15–50A, two- and three-pole ,Open with metal mounting plate,Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (vertical in-line) ,2P,50A, 380–415 Vac, 50 Hz,Global Listed,2NC pressure plate and QC
Attributes
| Coil | 12 Vac |
| Coil Voltage | 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Options | Global listed |
Specifications
| SKU | CS4845084 |
|---|---|
| MPN | C25DNJ250RA-GL |
| UPC/EAN | 786685700441 |
