Eaton C25DNE2501T-GL
SKU: CS4844542MPN: C25DNE2501T-GLUPC/EAN: 786685697123
Eaton definite purpose contactor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 50A, 24 Vdc, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 50A, Contactor, Two-pole, 65A, Box lugs (posidrive setscrew), Non-reversing
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 24 Vdc |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Options | Global listed |
| Resistive Load | 65 A |
| Series | D1 |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844542 |
|---|---|
| MPN | C25DNE2501T-GL |
| UPC/EAN | 786685697123 |

