Eaton C25DNC340H-GL
SKU: CS4844213MPN: C25DNC340H-GLAlternate Part #: D1C25DNC340H-GLUPC/EAN: 786685694986
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Mounting plate, Quick, 40A, Pressure plate, 277 Vac, 277 Vac, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 40A, Contactor, Three-pole, Global listed, D1, Screw, Non-reversing
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | Pressure plate |
| Coil | 277 Vac |
| Coil Voltage | 277 Vac |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Series | D1 |
| Terminals | Screw |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844213 |
|---|---|
| MPN | C25DNC340H-GL |
| Alternate Part # | D1C25DNC340H-GL |
| UPC/EAN | 786685694986 |

