Eaton C25DNC340B-GL
SKU: CS4844207MPN: C25DNC340B-GLAlternate Part #: D1C25DNC340B-GLUPC/EAN: 786685694955
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 40A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 15A, Contactor, Three-pole, 15-50A, two- and three-pole, 50A, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | Pressure plate |
| Coil | 440-480 Vac |
| Coil Voltage | 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Resistive Load | 50 A |
| Series | D1 |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844207 |
|---|---|
| MPN | C25DNC340B-GL |
| Alternate Part # | D1C25DNC340B-GL |
| UPC/EAN | 786685694955 |


