Eaton C25DNC315A
SKU: CS4844147MPN: C25DNC315AAlternate Part #: E1C25DNC315AUPC/EAN: 782116307104
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Mounting plate, Quick, Pressure plate, 48 Vdc, Open with metal mounting plate, 15-50A, Three-pole, Global listed, D1, Screw, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Auxiliary Contacts | Pressure plate |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 15 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Resistive Load | 20 A |
| Series | D1 |
| Terminals | Screw |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844147 |
|---|---|
| MPN | C25DNC315A |
| Alternate Part # | E1C25DNC315A |
| UPC/EAN | 782116307104 |
