Eaton C25DNB3501R
SKU: CS4844078MPN: C25DNB3501RAlternate Part #: E1C25DNB3501RUPC/EAN: 782116306497
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Mounting plate, Quick, Quick connect (side-by-side), 120 Vdc, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, Contactor, Three-pole, Global listed, D1, Binding head screw, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (side-by-side) |
| Coil | 12 Vdc |
| Coil Voltage | 12 Vdc |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Resistive Load | 65 A |
| Series | D1 |
| Terminals | Binding head screw |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844078 |
|---|---|
| MPN | C25DNB3501R |
| Alternate Part # | E1C25DNB3501R |
| UPC/EAN | 782116306497 |

