Eaton C25DNB330A
SKU: CS4844010MPN: C25DNB330AAlternate Part #: E1C25DNB330AUPC/EAN: 782116306183
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Mounting plate, Quick, Quick connect (side-by-side), 48 Vdc, Open with metal mounting plate, two- and three-pole, Contactor, Three-pole, Global listed, Binding head screw, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC pressure plate |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 30 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Resistive Load | 40 A |
| Series | D1 |
| Terminals | Binding head screw |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844010 |
|---|---|
| MPN | C25DNB330A |
| Alternate Part # | E1C25DNB330A |
| UPC/EAN | 782116306183 |

