Eaton C25DNA3501W
SKU: CS4843899MPN: C25DNA3501WAlternate Part #: E1C25DNA3501WUPC/EAN: 782116305247
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Mounting plate, Quick, 50A, 24 Vdc, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 50A, Contactor, Three-pole, Global listed, D1, Binding head screw, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 48 Vdc |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Resistive Load | 65 A |
| Series | D1 |
| Terminals | Binding head screw |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4843899 |
|---|---|
| MPN | C25DNA3501W |
| Alternate Part # | E1C25DNA3501W |
| UPC/EAN | 782116305247 |

