Eaton C25DNA340T
SKU: CS4843864MPN: C25DNA340TAlternate Part #: E1C25DNA340TUPC/EAN: 782116305193
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Non-reversing contactors and starters, Compact, two-pole,Binding head screw and quick connect terminals (side-by-side) , 24 Vac, 50/60 Hz ,2P,40A
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 24 Vac |
| Coil Voltage | 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 50 A |
| Terminals | Binding head screw |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4843864 |
|---|---|
| MPN | C25DNA340T |
| Alternate Part # | E1C25DNA340T |
| UPC/EAN | 782116305193 |





