Eaton C25DGD325H
SKU: CS4843659MPN: C25DGD325HAlternate Part #: D1C25DGD325HUPC/EAN: 782113622347
Eaton definite purpose contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 25A, 550-600 Vac, 50/50 Hz, NEMA Type 1 Enclosed, 15-50A, two- and three-pole, 25A, Contactor, Three-pole, Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 277 Vac, 60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 25 A |