Eaton C0500K1P
SKU: CS4842438MPN: C0500K1PUPC/EAN: 786680017650
Eaton Type MTK industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTK, industrial control transformer, pv: 120/240/480/600v, taps: none, sv: 24/120v, 115°c, 500 va , cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTK |
| Primary Voltage | 600 V 240 V 120 V 480 V |
| Secondary Voltage | 24/120 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 500 VA |
Specifications
| SKU | CS4842438 |
|---|---|
| MPN | C0500K1P |
| UPC/EAN | 786680017650 |



