Eaton C0500E3CXX
SKU: CS4842421MPN: C0500E3CXXUPC/EAN: 786680420078
Eaton Type MTE industrial control transformer






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTE, industrial control transformer, , cu magnet wire, pv: 230/460/575v, taps: none, sv: 115/95v, 55°c, 500 va
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTE |
| Modification 1 | No secondary fuse clips |
| Primary Voltage | 230/460/575 V |
| Secondary Voltage | 115/95 V |
| Temperature Rating | 55°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 500 VA |
Specifications
| SKU | CS4842421 |
|---|---|
| MPN | C0500E3CXX |
| UPC/EAN | 786680420078 |




