Eaton C0500E2BFB
SKU: CS4842408MPN: C0500E2BFBUPC/EAN: 786680421143
Eaton Type MTE industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTE, industrial control transformer, pv: 240v x 480v, taps: none, sv: 24v, 55°c, 500 va , cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTE |
| Modification 1 | Factory-mounted two-pole primary fuse block for non-rejection type fuses |
| Primary Voltage | 240 V x 480 V |
| Secondary Voltage | 24 V |
| Temperature Rating | 55°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 500 VA |
Specifications
| SKU | CS4842408 |
|---|---|
| MPN | C0500E2BFB |
| UPC/EAN | 786680421143 |


