Eaton C0500E2AFB3
SKU: CS4842401MPN: C0500E2AFB3UPC/EAN: 786680009587
Eaton Type MTE industrial control transformer






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Type MTE industrial control transformer, Copper windings, None, 55°C, Industrial control transformer, 500 VA, Factory-mounted three-pole fuse block (two-pole primary rejection type with single-pole secondary non-rejection type), MTE
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTE |
| Modification 1 | Factory-mounted three-pole fuse block (two-pole primary rejection type with single-pole secondary non-rejection type) |
| Primary Voltage | 220 x 440 V 240 x 480 V 230 x 460 V |
| Secondary Voltage | 120/115/110 V |
| Temperature Rating | 55°C |
| Type | Industrial control transformer |
| Volt Ampere Rating | 500 VA |
Specifications
| SKU | CS4842401 |
|---|---|
| MPN | C0500E2AFB3 |
| UPC/EAN | 786680009587 |


