Eaton C0250E2P
SKU: CS4842297MPN: C0250E2PUPC/EAN: 786680004674
Eaton Type MTE industrial control transformer






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTE, industrial control transformer, pv: 208/277/380v, taps: none, sv: 115/95v, 55°c, 250 va , cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTE |
| Primary Voltage | 208/277/380 V |
| Secondary Voltage | 115/95 V |
| Temperature Rating | 55°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 250 VA |
Specifications
| SKU | CS4842297 |
|---|---|
| MPN | C0250E2P |
| UPC/EAN | 786680004674 |





