Eaton C0250E2AXX
SKU: CS4842290MPN: C0250E2AXXUPC/EAN: 786680016066
Eaton Type MTE industrial control transformer





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Type MTE industrial control transformer, Copper windings, None, 55°C, Industrial control transformer, 250 VA, No secondary fuse clips, MTE, 230 x 460 V|240 x 480 V|220 x 440 V, 120/115/110 V
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTE |
| Modification 1 | No secondary fuse clips |
| Primary Voltage | 230 x 460 V 240 x 480 V 220 x 440 V |
| Secondary Voltage | 120/115/110 V |
| Temperature Rating | 55°C |
| Type | Industrial control transformer |
| Volt Ampere Rating | 250 VA |
Specifications
| SKU | CS4842290 |
|---|---|
| MPN | C0250E2AXX |
| UPC/EAN | 786680016066 |



