Eaton C0075E5GFB
SKU: CS4842142MPN: C0075E5GFBUPC/EAN: 786680030949
Eaton Type MTE industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTE, industrial control transformer, pv: 210/220/230v x 420/440/460v, taps: none, sv: 36780v, 55°c, 75 va , cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTE |
| Modification 1 | Factory-mounted two-pole primary fuse block for non-rejection type fuses |
| Primary Voltage | 210/220/230 V x 420/440/460 V |
| Secondary Voltage | 36780 V |
| Temperature Rating | 55°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 VA |
Specifications
| SKU | CS4842142 |
|---|---|
| MPN | C0075E5GFB |
| UPC/EAN | 786680030949 |



