Eaton CSR2175NSR24
SKU: CS4841551MPN: CSR2175NSR24UPC/EAN: 782114982754
Eaton CSR main breaker





$924.33
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Type CSR Standard Circuit Breaker,Standard circuit breaker,24 V Shunt Trip,175 A,25 kAIC,Two-pole,120/240 V,CH,#2 - 300 kcmil,CSR,Type CH loadcenters,Single-phase,24 V
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Circuit Breaker Frame Type | CSR |
| Interrupt Rating | 25 kAIC |
| Main Circuit Breaker | CH |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Special Features | 24 V Shunt Trip |
| Type | Standard circuit breaker |
| Used With | Type CH Loadcenters |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
| Wire Size | #2 AWG-300 kcmil |
Specifications
| SKU | CS4841551 |
|---|---|
| MPN | CSR2175NSR24 |
| UPC/EAN | 782114982754 |

