Eaton CRDC316T33W
SKU: CS4841207MPN: CRDC316T33WAlternate Part #: 1485D01G62UPC/EAN: 786679547786
Eaton Series C electronic molded case circuit breaker

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series C electronic molded case circuit breaker, R-frame, CRDC, Digitrip 310 RMS, Electronic LS trip, Three-pole, 1600A, 600 Vac, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, 65 kAIC at 600 Vac, Without terminals, 100% rated
Attributes
| Alarm Lockout | High load alarm |
| Amperage Rating | 1200 A |
| Circuit Breaker Type | CRDC |
| Communication | Zone selective interlock |
| Frame | NG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac 85 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rating | 80% rated |
| Series | Series G |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Electronic LSIG |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 480 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4841207 |
|---|---|
| MPN | CRDC316T33W |
| Alternate Part # | 1485D01G62 |
| UPC/EAN | 786679547786 |
