Eaton CH270
SKU: CS4839802MPN: CH270Alternate Part #: 96-4605-37UPC/EAN: 782113101897
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker

$94.54
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton CH thermal magnetic circuit breker,Type CH ¾-Inch standard circuit breaker,70 A,10 kAIC,Two-pole,120/240V,CH,Common breaker trip,#14-2 AWG Cu/Al,CH,Type CH Loadcenters
Attributes
| Amperage Rating | 70A |
| Circuit Breaker Type | CH |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Main Circuit Breaker | CH |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Trip Type | Common breaker trip |
| Type | Type CH ¾-Inch standard circuit breaker |
| Used With | Type CH Loadcenters |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #14-2 AWG Cu/Al |
Specifications
| SKU | CS4839802 |
|---|---|
| MPN | CH270 |
| Alternate Part # | 96-4605-37 |
| UPC/EAN | 782113101897 |










