Eaton CE55GN3AB
SKU: CS4838619MPN: CE55GN3ABUPC/EAN: 782113973487
Eaton XT IEC contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 37A, 110-120 Vac, 50-60 Hz, 1NC, 37A, Frame G, 90 mm, 50-60 Hz, 3 hp, Top mounted auxiliary contacts, Three-pole, Reversing, No overload relay, Freedom, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 37A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50-60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 37 A |
| Frame Size | 90 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 3 hp |
| Mounting Method | Top mounted auxiliary contacts |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Reversing |
| Relay | No overload relay |
| Series | Freedom |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4838619 |
|---|---|
| MPN | CE55GN3AB |
| UPC/EAN | 782113973487 |





