Eaton CE0100E2ACE
SKU: CS4838131MPN: CE0100E2ACEUPC/EAN: 786680040870
Eaton Type MTE industrial control transformer






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTE, Industrial control transformer, CE marked, Primary voltage-240 x 480V, 230 x 460V, 220 x 440V, Taps: none, Secondary voltage-120/115/110V, 55°C, 100 VA
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTE |
| Primary Voltage | 230 x 460 V 240 x 480 V 220 x 440 V |
| Secondary Voltage | 120/115/110 V |
| Temperature Rating | 55°C |
| Type | CE Marked Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 100 VA |
Specifications
| SKU | CS4838131 |
|---|---|
| MPN | CE0100E2ACE |
| UPC/EAN | 786680040870 |





