Eaton CCVH2080SR02
SKU: CS4837869MPN: CCVH2080SR02Alternate Part #: 66C3072G211UPC/EAN: 786685983851
Eaton CCV tenant main breaker





$2,788.89
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Type CCV Tenant Main Circuit Breaker,Tenant main circuit breaker,9-24 V, 12-24 Vdc Shunt trip,80 A,25 kAIC,Two-pole,120/240 V,#2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al,CCV,9-24 V, 12-24 Vdc,Line and load
Attributes
| Amperage Rating | 80 A |
| Circuit Breaker Frame Type | CCV |
| Interrupt Rating | 25 kAIC |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Shunt Trip | 9-24 Vac, 12-24 Vdc |
| Special Features | 9-24 V, 12-24 Vdc Shunt trip |
| Terminals | Line and load |
| Type | Tenant main circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Wire Size | #2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al |
Specifications
| SKU | CS4837869 |
|---|---|
| MPN | CCVH2080SR02 |
| Alternate Part # | 66C3072G211 |
| UPC/EAN | 786685983851 |

