Eaton CB3033T120480CT
SKU: CS4837674MPN: CB3033T120480CTAlternate Part #: PC303TN4UPC/EAN: 782116951291
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$16,134.61
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,With control power transformer,3000A,120V,Top feed,No ground fault,480V,Three-pole,Three-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 3000A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Top feed |
| Ground | No ground fault |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | With control power transformer |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 480 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | INH |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4837674 |
|---|---|
| MPN | CB3033T120480CT |
| Alternate Part # | PC303TN4 |
| UPC/EAN | 782116951291 |
