Eaton CB3033B120480GR5
SKU: CS4837624MPN: CB3033B120480GR5Alternate Part #: PC303B5G4PIUPC/EAN: 782116951666
Eaton pringle bolted pressure contact switch
UnitAvailable on backorder
Product Details
Attributes
| Amperage Rating | 3000A |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Bottom |
| Fuse Configuration | Bottom feed |
| Ground | Ground fault with control power transformer |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | Single-phase voltage relay with capacitor trip device (SPVR) |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 480 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |