Eaton CB2533T120480G14
SKU: CS4837552MPN: CB2533T120480G14Alternate Part #: PC253T14G4UPC/EAN: 782116952281
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$17,459.76
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,With control power transformer,2500A,3NO-3NC,120V,Top feed,Ground fault,480V,Three-pole,Three-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 2500A |
| Contact Configuration | 3 NO-3 NC |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Top feed |
| Ground | Ground fault with control power transformer |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | With control power transformer |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 480 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4837552 |
|---|---|
| MPN | CB2533T120480G14 |
| Alternate Part # | PC253T14G4 |
| UPC/EAN | 782116952281 |
