Eaton CB2533T120208GR
SKU: CS4837516MPN: CB2533T120208GRAlternate Part #: PC253TG2PIUPC/EAN: 782116952311
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$21,447.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,Single-phase relay with capacitor trip device (SPVR),2500A,120V,Top feed,Ground fault,208V,Three-pole,Three-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 2500A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Top feed |
| Ground | Ground fault with control power transformer |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | Single-phase voltage relay with capacitor trip device (SPVR) |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 208 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 208 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4837516 |
|---|---|
| MPN | CB2533T120208GR |
| Alternate Part # | PC253TG2PI |
| UPC/EAN | 782116952311 |
