Eaton CB2533B1204807
SKU: CS4837509MPN: CB2533B1204807Alternate Part #: PC253B7UPC/EAN: 782116953004
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$14,176.74
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,2500A,2NO-2NC,120V,Bottom feed,No ground fault,480V,Three-pole,Three-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 2500A |
| Contact Configuration | 2 NO-2 NC |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Bottom |
| Fuse Configuration | Bottom feed |
| Ground | No ground fault |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 480 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4837509 |
|---|---|
| MPN | CB2533B1204807 |
| Alternate Part # | PC253B7 |
| UPC/EAN | 782116953004 |
