Eaton CB2033B120480E
SKU: CS4837316MPN: CB2033B120480EAlternate Part #: PC203BE4UPC/EAN: 786689526429
Eaton pringle bolted pressure contact switch




$23,381.18
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch, With control power transformer,2000A,120V,Bottom feed,480V,Three-pole,3 wire,Fusible. Includes Arc Energy Reduction Relay and matched CT’s
Attributes
| Amperage Rating | 2000A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Bottom |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | Three-wire |
| Protection | FUSIBLE |
| Type | Contact Switch |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | KVA |
Specifications
| SKU | CS4837316 |
|---|---|
| MPN | CB2033B120480E |
| Alternate Part # | PC203BE4 |
| UPC/EAN | 786689526429 |


