Eaton CB1633T120208G
SKU: CS4837198MPN: CB1633T120208GAlternate Part #: PC163TG2UPC/EAN: 782116898848
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$14,910.93
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,With control power transformer,1600A,120V,Top feed,Ground fault,208V,Three-pole,Three-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 1600A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Top feed |
| Ground | Ground fault with control power transformer |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | With control power transformer |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 208 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 208 V |
| Voltage Max Uom | INH |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4837198 |
|---|---|
| MPN | CB1633T120208G |
| Alternate Part # | PC163TG2 |
| UPC/EAN | 782116898848 |
