Eaton CB1633B120480GA
SKU: CS4837151MPN: CB1633B120480GAAlternate Part #: PC163BG4AUPC/EAN: 782116958573
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$17,394.11
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,BFD with three on lights (does not trip),1600A,120V,Bottom feed,Ground fault,480V,Three-pole,Three-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 1600A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Bottom |
| Fuse Configuration | Bottom feed |
| Ground | Ground fault with control power transformer |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | BFD with three normally on lights (does not trip) |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 480 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | KWT |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | KWT |
Specifications
| SKU | CS4837151 |
|---|---|
| MPN | CB1633B120480GA |
| Alternate Part # | PC163BG4A |
| UPC/EAN | 782116958573 |
