Eaton CB1633B120240G
SKU: CS4837137MPN: CB1633B120240GAlternate Part #: PC163BG1UPC/EAN: 786685618067
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$16,086.86
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,BFD with no lights (trips switch) fusible,1600A,120V,Bottom feed,Ground fault,480 Vac,Three-pole,Three-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 1600A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Bottom |
| Fuse Configuration | Bottom feed |
| Ground | Ground fault with control power transformer |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | BFD with no lights (trips switch) fusible |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 120 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Used With | CBC |
| Voltage Max | 480 Vac |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4837137 |
|---|---|
| MPN | CB1633B120240G |
| Alternate Part # | PC163BG1 |
| UPC/EAN | 786685618067 |
