Eaton CB1233B120480GA95
SKU: CS4836991MPN: CB1233B120480GA95Alternate Part #: PC123B5G4A9UPC/EAN: 782116956357
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$19,149.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,BFD with three on lights (trips switch),1200A,1NO-1NC,120V,Bottom feed,Ground fault,480V,Three-pole,Three-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 1200A |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Bottom |
| Fuse Configuration | Bottom feed |
| Ground | Ground fault with control power transformer |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | BFD with three normally on lights (trips switch) |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 480 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4836991 |
|---|---|
| MPN | CB1233B120480GA95 |
| Alternate Part # | PC123B5G4A9 |
| UPC/EAN | 782116956357 |
