Eaton CB1233B120208CT
SKU: CS4836954MPN: CB1233B120208CTAlternate Part #: PC123BN2UPC/EAN: 782116956722
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$11,054.88
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,With control power transformer,1200A,120V,Bottom feed,No ground fault,208V,Three-pole,Three-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 1200A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Bottom |
| Fuse Configuration | Bottom feed |
| Ground | No ground fault |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | With control power transformer |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 208 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 208 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4836954 |
|---|---|
| MPN | CB1233B120208CT |
| Alternate Part # | PC123BN2 |
| UPC/EAN | 782116956722 |
