Eaton CB0833T120480GAO
SKU: CS4836914MPN: CB0833T120480GAOAlternate Part #: PC083TG4AOUPC/EAN: 782116954391
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$15,537.71
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,BFD with three off lights (does not trip),800A,120V,Top feed,Ground fault,480V,Three-pole,Three-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 800A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Top feed |
| Ground | Ground fault with control power transformer |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | BFD with three normally off lights (does not trip) |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 480 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | INH |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4836914 |
|---|---|
| MPN | CB0833T120480GAO |
| Alternate Part # | PC083TG4AO |
| UPC/EAN | 782116954391 |
