Eaton CB0833T120208KCT
SKU: CS4836888MPN: CB0833T120208KCTAlternate Part #: PC083TKN2UPC/EAN: 782116954278
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$10,637.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,Interlock,,800A,120V,Top feed,No ground fault,208V,Three-pole,Three-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 800A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Top feed |
| Ground | No ground fault |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | Interlock, with control power transformer |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 208 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 208 V |
| Voltage Max Uom | FOT |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | FOT |
Specifications
| SKU | CS4836888 |
|---|---|
| MPN | CB0833T120208KCT |
| Alternate Part # | PC083TKN2 |
| UPC/EAN | 782116954278 |
