Eaton B48M28F2216I4
SKU: CS4836700MPN: B48M28F2216I4Alternate Part #: B22DA033UPC/EAN: 786680242434
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$66,505.28
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FRFloorW, 60 Hz, 220C, 225 kVA, Three-Phase, 480 DELTA to 208Y/120, 115 C rise, Shielded, DOE 2016, WS62, 283B, K9, 4-in IR window
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FloorW |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 225 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 9, 4-in IR Window |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 225 kVA |
| Weathershield | WS62 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4836700 |
|---|---|
| MPN | B48M28F2216I4 |
| Alternate Part # | B22DA033 |
| UPC/EAN | 786680242434 |

