Eaton B48D28T4516CU
SKU: CS4836677MPN: B48D28T4516CUUPC/EAN: 786680242601
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Copper windings, NEMA 2, FR942, 60 Hz, 220C, 45 kVA, Three-Phase, 480 DELTA to 208Y/120, 150 C rise, Shielded, DOE 2016, WS59, 305K, K9
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 942 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 45 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 9 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 2 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 45 kVA |
| Weathershield | WS59 |
| Wiring Connection | 305K |
Specifications
| SKU | CS4836677 |
|---|---|
| MPN | B48D28T4516CU |
| UPC/EAN | 786680242601 |

