Eaton B29SGC25TA3E032
SKU: CS4836282MPN: B29SGC25TA3E032UPC/EAN: 786685249902
Product Details
Eaton definite purpose 1-phase starter, Non-reversing w/ C396, Separate ctrl, NEMA 1 enclosed, Pressure plate w/o quick connect terms, 25 A, 24 V coil, 1NO pressure plate, Std. C396 OLR, 24-32 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 24 V, 50/60 Hz |
| Coil | 24 Vac |
| Contact Configuration | 1 NO pressure plate |
| Control Characteristics | Separate control |
| Current Range | 25 A |
| Enclosure | NEMA 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 25 A |