Eaton B27SRC15T001
SKU: CS4835648MPN: B27SRC15T001Alternate Part #: D1B27SRC15T001UPC/EAN: 782116922772
Product Details
Eaton definite purpose starter, 15 A, Coil: 24 V, 50/60 Hz, 0.6-1 FLA, Separate control wiring, Open with DIN rail mounting adapter, 15 A IFL, Single-phase, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Separate control |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Inductive Full Load | 15 A IFL |