Eaton B27SNC15B010
SKU: CS4835529MPN: B27SNC15B010Alternate Part #: D1B27SNC15B010UPC/EAN: 782116921584
Eaton definite purpose starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 575 V, 15 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 6-10 FLA, Separate control wiring, Open with metal mounting plate, 15 A IFL, 1 pole, Single-phase, B27, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Separate control |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 15 A IFL |