Eaton B27SGC25B004
SKU: CS4835451MPN: B27SGC25B004Alternate Part #: 3-4234-0147AUPC/EAN: 782116920808
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 575 V, 25 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 2.4-4 FLA, Separate control wiring, NEMA Type 1 Enclosed, 25 A IFL, 2 poles, 2.4-4 FLA, Single-phase, B27, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Separate control |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 25 A IFL |
| Model | Starter |
| Overload Range | 2.4-4 A |
| Overload Relay | 2.4-4 FLA |
| Phase | Single-phase |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4835451 |
|---|---|
| MPN | B27SGC25B004 |
| Alternate Part # | 3-4234-0147A |
| UPC/EAN | 782116920808 |
