Eaton B27SGC15A016
SKU: CS4835408MPN: B27SGC15A016Alternate Part #: 3-4234-0104AUPC/EAN: 782116920372
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 575 V, 15 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 10-16 FLA, Separate control wiring, NEMA Type 1 Enclosed, 15 A IFL, 2 poles, 10-16 FLA, Single-phase, B27, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Separate control |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 15 A IFL |
| Model | Starter |
| Overload Range | 10-16 A |
| Overload Relay | 10-16 FLA |
| Phase | Single-phase |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4835408 |
|---|---|
| MPN | B27SGC15A016 |
| Alternate Part # | 3-4234-0104A |
| UPC/EAN | 782116920372 |
