Eaton B27CRE45B040
SKU: CS4835393MPN: B27CRE45B040Alternate Part #: D1B27CRE45B040UPC/EAN: 782116920143
Product Details
Eaton definite purpose starter, 575 V, 45 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 24-40 FLA, Common control wiring, Open with DIN rail mounting adapter, 45 A IFL, 2 poles, Single-phase, B27, Box lugs (posidrive setscrew), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 45A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Inductive Full Load | 45 A IFL |