Eaton B27CRE40A016
SKU: CS4835374MPN: B27CRE40A016Alternate Part #: D1B27CRE40A016UPC/EAN: 782116919956
Product Details
Eaton definite purpose starter, 575 V, 40 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 10-16 FLA, Common control wiring, Open with DIN rail mounting adapter, 40 A IFL, 2 poles, Single-phase, B27, Box lugs (posidrive setscrew), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Inductive Full Load | 40 A IFL |