Eaton B27CRE30A040
SKU: CS4835364MPN: B27CRE30A040Alternate Part #: D1B27CRE30A040UPC/EAN: 782116920242
Eaton definite purpose starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 575 V, 30 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 24-40 FLA, Common control wiring, Open with DIN rail mounting adapter, 30 A IFL, 2 poles, Single-phase, B27, Box lugs (posidrive setscrew), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Inductive Full Load | 30 A IFL |