Eaton B27CRC15A004
SKU: CS4835294MPN: B27CRC15A004Alternate Part #: D1B27CRC15A004UPC/EAN: 782116919239
Eaton definite purpose starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 575 V, 15 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 2.4-4 FLA, Common control wiring, Open with DIN rail mounting adapter, 15 A IFL, 2 poles, Single-phase, B27, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Inductive Full Load | 15 A IFL |